פרויקט מצלמות גוף לשוטרים יוצא לדרך

היום יוצא לדרך פיילוט, במסגרתו שוטרים יישאו על מדיהם מצלמה ויוכלו לתעד את הפעילות שלהם, בהתאם לנוהל שגובש

03/08/2016 17:05:00 | מערכת האתר

בימים אלו אנו משלימים את הליך ההטמעה וההכשרה של פרויקט מצלמות הגוף במשטרת ישראל. היום (רביעי) יוצא לדרך פיילוט, במסגרתו שוטרים יישאו על מדיהם מצלמה ויוכלו לתעד את הפעילות שלהם, בהתאם לנוהל שגובש.  

הפיילוט יחל בשלב ראשון בקרב שוטרי הסיור והתנועה במספר תחנות נבחרות, בהתאם למאפייני התחנה אל מול היקף אוכלוסייה, תקינת שוטרים וניידות, מאפייני פשיעה ואירועי מוקד אליהם משוגרים הניידות. התחנות שנבחרו הן בתחומי מרחב איילון, תחנת זבולון, תחנת פ"ת, תחנת באר שבע ויחידת התנועה במרחב הדרומי. הפיילוט יתרחב בהתאם לתכנית המבצעית והאפקטיביות הנבחנת.  

אנו רואים בהצטיידות במצלמות גוף כלי משמעותי לשיפור איכות השירות לציבור. הוא יסייע בחשיפת עובדות באופן אובייקטיבי, בביסוס ראיות, יהווה גורם מרסן, יגדיל את כושר ההרתעה וייצור שקיפות גבוהה של עבודת המשטרה ואופן התנהלות השוטר מול האזרח, תוך שמירת זכויות הפרט. הפרויקט הוא נדבך נוסף בשירות לאזרח, המשתלב בתוכנית אמו"ן של המפכ"ל לעידוד מניעה מצבית (מניעת עבירות עוד בטרם ביצוען).  

במסגרת הפרויקט יצאנו במהלך ייחודי נוסף, במסגרתו אנו מבקשים להתייעץ עם הציבור בדבר אופן הפעלת המצלמות. לשם כך פותח אתר ייעודי המפרט את נוהל ההפעלה המשטרתי, על מנת לשמוע את דעתכם ולבחון שיפורים בנוהל, כחלק מהגברת השקיפות וחיזוק אמון הציבור במשטרת ישראל. בקישור המצורף תוכלו לקחת חלק בתהליך קבלת ההחלטות. ניתן להיכנס לזירה, להגיב ולצפות בתשובות נוספות:

Http://yoursay.police.gov.il   

מפכ"ל המשטרה, רנ"צ רוני אלשיך: "פרוייקט 'השוטר המצלם' הוא חלק מתפישת המניעה המצבית. במקרה זה, מדובר במניעה מצבית הדדית: שוטר מרוסן ואזרח מרוסן. עד כה כולם צילמו את השוטר והוא היחיד שלא צילם. כל סרט וידאו שעלה לרשת, הציג כל סרט אפשרי, חוץ מאת מה שהשוטר ראה כאשר הפעיל את סמכות השיטור. כדי לבחון את התנהגות השוטר, זה הסרט היחיד הרלוונטי. כחלק מתוכנית האמו"ן, לראשונה אנחנו פונים ישירות לציבור בשיטת ההיוועצות לגבי נוהל משטרתי, זאת בשל הקשר ההדוק שלו לממשק עם האזרח ואמון הציבור. המשטרה אימצה כלי טכנולוגי של חברת סטארט-אפ ישראלית, המאפשר לכל אזרח יכולת לחוות את דעתו בטקסט חופשי. למערכת יש יכולת להתיך את ההתייחסות לתובנות ממוקדות. זה לא סקר, זו היוועצות".

השר לבטחון פנים, גלעד ארדן: "פרוייקט מצלמות הגוף הינו פורץ דרך ברמה העולמית, כיוון שאין שום משטרה לאומית שציידה את כל שוטרי השטח שלה במצלמות המתעדות את פעילותם. אני בטוח שהפרוייקט יגביר את אמון הציבור במשטרה. הוא גם ימתן את התנהגות השוטרים וגם ישפיע על יחס האזרחים לשוטרים ברחוב. כך קרה בכל עיר בה הופעל הפרוייקט. במדינה כה רב תרבותית כמו שלנו, יש לאמון הציבור במשטרה חשיבות אדירה והשפעה על הלכידות והחוסן החברתי".