מחוזות ואגפים

מחוז ירושלים מחוז ירושלים מחוז ירושלים 

מחוז ירושלים, בפיקודו של ניצב יוסי פריינטי, משתרע על פני שטח של 653 קמ"ר וכולל את הערים ירושלים, בית שמש; את המועצות המקומיות אבו גוש, מבשרת ציון , קריית יערים והר-אדר; ואת המועצה האזורית מטה יהודה. המחוז משתרע מנווה יעקב בצפון ועד גילה בדרום, ממזרח הר הזיתים וממערב עמק הארזים.

האוכלוסיה מונה כ-734,000 תושבים בחלוקה ל-68% יהודים, כ- 28% מוסלמים, 2% נוצרים, 2% דתות אחרות. בעיר מצויים 3 המקומות הקדושים לשלוש הדתות: הכותל ליהודים, הר הבית למוסלמים וכנסיית הקבר לנוצרים. עבודתו השוטפת של המחוז כוללת שמירה על המקומות הקדושים, על חופש הפולחן ועל הסדר הציבורי.

מטבעה מושכת ירושלים ביקורים של ראשי מדינות, מנהיגי דת ואורחים רמי דרג ומעלה אשר לביקוריהם השלכות לפגיעה בשיגרת היום הציבורית והסדרי התנועה. משטרת המחוז נותנת מענה לליווי האורחים תוך פגיעה מינימלית בשגרת היום של תושבי העיר.
מחוז תל-אביב מחוז תל-אביב מחוז תל-אביב 

מחוז תל אביב, בפיקודו של ניצב בנצי סאו, הוא מחוז עירוני המורכב ברצף של 22 רשויות מקומיות. זהו המחוז בעל השטח הקטן ביותר, אך בעל צפיפות האוכלוסין הגדולה ביותר מבין מחוזות משטרת ישראל. חיים בו 1.2 מיליון תושבים, וכמיליון בני אדם נוספים נכנסים ויוצאים מתחומיו מדי יום.

על משימות המחוז אמונים למעלה מ-2000 שוטרים, 1000 שוטרות ו-8000 מתנדבים של המשמר האזרחי, הפועלים במסגרת 4 מרחבים, 3 תחנות, נקודות משטרה ומרכזי שיטור קהילתיים ברחבי המחוז.

גבולות המחוז: בצפון – מושב רישפון ; בדרום – הגבול הדרומי של חולון ובת ים; במזרח – כביש מספר 4 מפתח תקוה ועד אור יהודה ויהוד. במערב – רצועה של 25 ק"מ לאורך חופי הים התיכון.
מחוז מרכז מחוז מרכז מחוז מרכז 

מחוז המרכז, בפיקודו של ניצב ברונו שטיין, משתרע על פני שטח של 1,258 קמ"ר, מנחל אלכסנדר בצפון ועד צומת בני ראם בדרום. הגבול המזרחי הינו הקו הירוק והגבול המערבי נושק למחוז ת"א ולשתי רצועות חוף בנתניה בצפון ובראשל"צ בדרום.

בתחומי המחוז מיליון ושש מאות אלף תושבים, 230 ישובים ו-45 רשויות. במחוז משרתים 3,000 שוטרים המאורגנים בשלושה מרחבים, עשר תחנות משטרה ויחידות מחוזיות. גזרת המחוז מאופיינת בשטחים עירוניים וכפריים, ישובים יהודיים, ערביים ומעורבים.

משימות המחוז כוללות מלחמה בפשיעה לסוגיה, שמירה על בטחון הפנים, מאבק בתאונות הדרכים והשלטת הסדר הציבורי. יעדי המחוז הם בעיקר: הורדת עבירות התפרצויות לדירה; הורדת עבירות גניבות הרכב; הורדת עבירות האלימות; הגברת החשיפה בתחום הסמים; הורדת תאונות הדרכים הקטלניות והקשות.
מחוז צפון מחוז צפון מחוז צפון 

המחוז הצפוני של המשטרה, בפיקודו של ניצב זוהר דביר, התפצל ב-5 ביולי 2011 לשני מחוזות - מחוז צפון ומחוז חוף. שטח המחוז החדש – 4345 קמ"ר (מהווה 77.3% מגודל המחוז בהיקפו הקודם). גבולות הגזרה שלו - גבול בינלאומי- סוריה, לבנון, ירדן; גבול מערבי – מחוז חוף; גבול דרומי – מחוז ש"י.

אוכלוסית המחוז החדש מונה כ-1,047,000 איש, כש-44.4% מתוכם הם יהודים. שטח המחוז הוא 4,345 קמ"ר, שהם 77.3% מגודל המחוז בהיקפו הקודם. בשטח המחוז מצויים 363 ישובים, 291 מהם הם כפריים והיתר עירוניים, ובהם 14 תחנות משטרה: 5 תחנות אם, 5 תחנות משנה ו-4 תחנות עצמאיות.

בתחומי המחוז נמצאים מספר אתרים הקדושים לדתות שונות: ליהדות - קבר הרשב"י במירון, קברי הצדיקים בצפת, חוני המעגל ועוד; לנצרות - כנסית הבשורה, הר הקפיצה, כורזים ועוד; לאיסלם - מסגדים גדולים באזור עכו; לדרוזים - קבר יתרו בטבריה; לבאהיים - קבר הבאהה בעכו והיכל הצדק עם הגנים התלויים בחיפה.
מחוז דרום מחוז דרום מחוז דרום 

המחוז הדרומי, בפיקודו של ניצב יורם הלוי, הינו המחוז הגדול במחוזות משטרת ישראל. יש בו אוכלוסייה מגוונת, ערים גדולות לצד קיבוצים ומושבים, מגזר עירוני ומגזר חקלאי, גבולות ארוכים, נמלי ים ואוויר, אזורי תעשייה, מרחבים עצומים, בסיסי צה"ל רבים ויופי מדברי.

המחוז הדרומי הציב לעצמו כמטרה לעסוק בלחימה יומיומית, עיקשת ורציפה בעבריינים ובפשיעה לסוגיה השונים. אכיפת החוק במחוז היא שוויונית, מתמקדת במחוללי הפשיעה מחד גיסא ונותנת שירות איכותי ומהיר לאוכלוסייה הנורמטיבית מאידך גיסא.

כמו כן, מפקדי ושוטרי המחוז נעזרים בטכנולוגיה מתקדמת, יצירתיות ונחישות, וכך מגבירים את הסיכוי לתפוס את מבצעי העבירות, להגיש נגדם כתבי אישום ולהכניסם מאחורי סורג ובריח - וממשיכים להוריד את רמת הפשיעה.
מחוז חוף מחוז חוף מחוז חוף 

מחוז חוף, בפיקודו של ניצב חגי דותן, כולל כ-2200 שוטרים וקצינים ומשתרע מקיסריה בדרום ועד נהריה בצפון, דרך ואדי ערה.

המחוז נחלק לתשע תחנות משטרה: נהריה, עכו, זבולון, חיפה, טירת הכרמל, זכרון יעקב, חדרה, אום אל פאחם, עירון.

מחוז חוף מאופיין בריכוזים עירוניים צפופים, שטחי תעשיה ונמל נרחבים וגבול מדיני. במחוז אתרי תיירות רבים ומגוון אוכלוסיה דתי ועדתי.
מחוז יהודה ושומרון מחוז יהודה ושומרון מחוז יהודה ושומרון 

מחוז ש"י (יהודה ושומרון), בפיקודו של מפקד המחוז ניצב קובי כהן, חולש על אזור נרחב - מהר חברון בדרום ועד צומת מגידו בצפון, ומהווה את המחוז השני בגודל שטחו מבין מחוזות משטרת ישראל, אך הראשון ברגישותו. מימוש יעוד המחוז כמשטרה מתבטא ביכולתו להעניק לאזרחים המתגוררים באזור יהודה ושומרון שירותי משטרה באופן מיטבי, תחושת ביטחון ולהשפיע על איכות חייהם.

בגזרה ייחודית זו, הבטחת ביטחונם של האזרחים טמונה בעבודה משותפת ובשילוב זרועות של משטרת מחוז ש"י יחד עם הצבא, השב"כ והמנהל האזרחי, ככוחות ביטחון הפועלים באזור ובשיתוף פעולה עם ראשי הרשויות ונציגי ההתיישבות, מתוך הבנה כי שותפות זו תביא למיצוי נכון ומושכל של עבודת המשטרה ולמינוף אינטרסים משותפים כמתחייב במחוז רגיש זה.
יחידות ארציות יחידות ארציות יחידות ארציות היחידות הארציות הנן היחידות הכפופות ישירות למפקח הכללי של משטרת ישראל ולסגן המפקח הכללי.

היחידות הכפופות למפכ"ל הן: קשרי חוץ, היועץ המשפטי, חטיבת דובר המשטרה, חשבות, יועצת המפכ"ל לענייני נשים והיועץ הכלכלי.

היחידות הכפופות לסגן המפכ"ל הן: בית הדין למשמעת, בית הדין לערעורים, ביקורת, בטיחות, שירות לציבור ומנהל הטכנולוגיות. 
משמר הגבול משמר הגבול משמר הגבול 

עוד מימי הקמתו, היווה משמר הגבול את הזרוע המבצעית והאיכותית לטיפול באתגרים הגדולים ובמשימות המורכבות איתם נאלצה להתמודד משטרת ישראל, וכונה "האגרוף המבצעי הלוחם של המשטרה". מאז ועד היום נושאים בגאווה לוחמי משמר הגבול, בפיקודו של ניצב עמוס יעקב, את נס ביטחון הפנים, לצד דגלי הלחימה בפשיעה ושמירה על הסדר הציבורי.

בשנות קיומו, הפך החיל לחוד החנית במלחמה בטרור ובהגנת העם והארץ, גילה יכולת מבצעית לצד הירתמות למשימות לאומיות ותרומה חברתית. החיל סייע בקליטת עלייה, פעל לחיזוק הקשר עם יישובי הספר וההתיישבות העובדת. לחימה בטרור, לחימה בפשיעה חמורה, טיפול בהפרות סדר וביטחון שוטף הינם מקצת המשימות המורכבות איתם מתמודדים לוחמי משמר הגבול מידי יום.

חזון משמר הגבול הוא להיות חיל איכותי ומקצועי, כח מוביל במלחמה בטרור, חיל המשלב יכולות לחימה ושיטור, ולפעול ברוח שלטון החוק וערכי הדמוקרטיה.
אגף התנועה אגף התנועה אגף התנועה 

אגף התנועה של משטרת ישראל, בפיקודו של ניצב משה אדרי, היא משטרת התנועה הארצית (מתנ"א). משטרת התנועה אחראית לאכיפת חוקי התעבורה ומניעת תאונות הדרכים בישראל. משטרת התנועה מהווה את הזרוע המבצעת וחוד החנית של אגף התנועה במלחמה בקטל בדרכים בכבישים הבינעירוניים.

מטרת האגף הוא צמצום תאונות הדרכים החמורות (קטלניות וקשות) באמצעות פעילות משטרתית ישירה (התמקצעות, אכיפה, חקירה ותביעה) ועקיפה (גופים אחרים) שתשפיע על תרבות הנהיגה ותשפר את איכות החיים של משתמשי הדרך.

מאפייני הפעילות הם: הכוונה והזרמה של התנועה בשגרה ובעת התרחשות אירועים מיוחדים כמו מפגעים ומכשולים בכביש; טיפול בתאונות דרכים; טיפול במפגעי תשתיות בכבישים; פעילות אכיפה מוגברת כנגד עברייני תנועה.
אגף חקירות ומודיעין אגף חקירות ומודיעין אגף חקירות ומודיעין 

אגף החקירות והמודיעין, בפיקודו של ניצב מני יצחק, הוא האגף שתפקידו להוביל, לרכז ולתאם את כלל פעילות משטרת ישראל במלחמתה בפשיעה. מדובר במאבק קשה, חסר פשרות, אותו המשטרה מנהלת לאורך השנים.

ייעוד האגף הוא להוות גוף מוביל, מפעיל, מפקח, מנחה ומתאם של כלל פעולות החקירה והמודיעין במשטרת ישראל בהתמודדות עם הפשיעה לסוגיה – תוך הובלת המדיניות וקביעת סדרי העדיפויות בהתמודדות עם הפשיעה, לשמירה על רמת הביטחון האישי ועל איכות החיים במדינת ישראל.

כמו כן ייעוד האגף הוא לפקד ולהוביל מבצעית את ארבע היחידות הארציות למאבק בפשיעה: היחידה הארצית לחקירות הונאה (יאח"ה), היחידה הארצית לחקירות בינלאומיות (יאחב"ל), היחידה למאבק בפשיעה הכלכלית (יאל"כ), היחידה הארצית לטיפול בתופעת גניבת הרכב (אתגר).
אגף שיטור וביטחון אגף שיטור וביטחון אגף שיטור וביטחון 

אגף שיטור וביטחון של משטרת ישראל, בפיקודו של ניצב אהרון אקסול, מהווה אחד מאגפי המטה הארצי והוא נועד לסייע למפקח הכללי של המשטרה לפקד ולפקח על יחידות המשטרה בתחומים שבאחריותו.

האגף בנוי ממחלקות ויחידות מקצועיות המאפשרות לו לממש את ייעודו בתחום המוכנות המבצעית והשירות לציבור. האגף מונה כ-500 קצינים ושוטרים הפועלים במסגרות של חטיבה, מחלקות ויחידות.

התחומים העיקריים הנמצאים באחריות אגף שיטור ובטחון: בניין כוחה של המשטרה בתחום בטחון הפנים והסדר הציבורי; הכנת המשטרה להתמודדות עם תרחישי הייחוס בתחום המבצעי בשגרה ובחרום; גורם מנחה ומפקח של יחידות השטח בתחום הביטחון, איכות חיים והשרות.
אגף תכנון וארגון אגף תכנון וארגון אגף תכנון וארגון 

אגף התכנון והארגון, בפיקודו של ניצב דניאל חן, מרכז את עבודת המטה והתכנון של משטרת ישראל, בהיבט אסטרטגי, ארגוני ומשאבי, לטווח הזמן המיידי ולטווח הארוך יותר. תהליכי התכנון מסייעים להקצות את משאבי משטרת ישראל לפי סדר עדיפות ראוי ונכון. כמו כן האגף עוסק בהיערכות לשינויים בסביבה החיצונית למשטרה ובסביבה הארגונית, בתכנון תשתיות פריסה ובטיפול בפקודות המשטרה.

תפקידי האגף העיקריים הם: לגבש את מדיניות התכנון והארגון במשטרת ישראל ולרכז את עבודות המטה בתחומים אלו; להכין הערכת מצב כוללת של משטרת ישראל על יסוד הערכת הסביבה החיצונית, הערכת המודיעין והערכות המצב של המחוזות והאגפים; לערוך מחקר אסטרטגי ומחקר סטטיסטי כדי לסייע בגיבוש מדיניות משטרת ישראל וכדי לייעל את פעילות המשטרה.
אגף תמיכה לוגיסטית אגף תמיכה לוגיסטית אגף תמיכה לוגיסטית 

האגף לתמיכה לוגיסטית, בפיקודו של ניצב דוד ביתן, הוא אחד מאגפי המטה של המשטרה. בעבר היה מוכר כאגף האפסנאות (אג"א), והוא נוצר מאוסף של מחלקות אשר היו עם הקמת המשטרה תחת סגן המפקח הכללי.

יעוד האגף הוא לספק את החומר והשרותים הלוגיסטיים לליבת הייצור של משטרת ישראל בכמות הרצויה, בזמינות הנדרשת, באיכות הראויה ובעלות אופטימלית.

תפקידיו העיקריים של האגף: מתן שירותים לוגיסטיים ליחידות המשטרה ומג"ב; ניהול ותפעול מערך האפסניה, החימוש והכלכלה; ניהול צי הרכב המשטרתי ואחזקתו; תכנון בינוי ואחזקת תחנות ומטות המשטרה; מתן שירותי מטה לבסיסי מטא"ר.
אגף משאבי אנוש אגף משאבי אנוש אגף משאבי אנוש 

אגף משאבי אנוש במשטרת ישראל, בפיקודו של ניצב ירון בארי, שם למטרה לפעול לטיפול בשוטרים - עיקר כוחה של משטרת ישראל, לאיכותם, מקצועיותם ורווחתם.

האנשים הם הנכס החשוב ביותר לארגון ולכן יש לפעול לשימורם, פיתוחם וטיפוחם תוך שמירה על מעמדם, תדמיתם ותנאיהם של שוטרי ישראל ובני משפחותיהם. הטיפול באדם מתחיל בשלבי הגיוס, נמשך לכל אורך השירות ומציב את השוטר במרכז.

תפקידו העיקריים של האגף הם: תכנון הגיוס של כוח האדם במשטרת ישראל, גיוסו, מיונו, הכשרתו והדרכתו, ויסותו והצבתו, בהתאם לתקני המטות והיחידות; קביעת מסלולי הכשרה וקידום , סיווג מקצועי ותנאי שירות, בחתך מקצועי, לכלל השוטרים והקצינים; הכשרת השוטרים בהתאם לעיסוקם המקצועי. נגדים וקצינים בהתאם לתורת ההפעלה.