יחזקאל סהר ז"ל - המפכ"ל הראשון

ב-14 במאי 1948, עם ההכרזה על הקמת מדינת ישראל, מונה יחזקאל סהר רשמית למפקח הכללי של משטרת ישראל

23/3/2012 11:40 | מערכת האתר

יחזקאל סחרוב (לימים סהר) נולד בירושלים בשנת 1907. בהיותו בן שש עשרה התגייס לארגון ה"הגנה", במסגרתו מילא שורת תפקידי פיקוד בתל-אביב. בשנת 1933 נסע סהר ללימודים בלונדון ובמקביל עסק ברכש אמצעי לחימה עבור ה"הגנה". בין השנים 1936 ל-1940 עבד כמזכירו האישי של חיים ויצמן וכן מילא תפקיד פיקודי במסגרת משמר הרכבת במהלך המרד הערבי. בשנת 1941התגייס יחזקאל סהר לצבא הבריטי ומונה כקצין בפלוגת תובלה שכל חייליה יהודים מארץ ישראל.

בשנת 1943 מונה סהר למפקד הפלוגה, אותה הוביל עד לשחרורו בדרגת מייג'ור (רב-סרן), בשנת 1946.לאחר תום שירותו הצבאי,  שב סהר לפעילות במסגרת המחלקה המדינית של הסוכנות היהודית ומונה לקצין הקשר עם משטרת המנדט. במסגרת ההיערכות להקמת המדינה, מונה סהר לעמוד בראש "צוות ההקמה" למשטרה וניסח את ההצעה להקמת משטרה במדינה שתקום. בתאריך 26 במרס 1948 מינה דויד בן-גוריון את יחזקאל סהר לעמוד בראש המשטרה לכשתקום. ב-14 במאי 1948, עם ההכרזה על הקמת מדינת ישראל, מונה יחזקאל סהר רשמית למפקח הכללי של משטרת ישראל ושל שירות בתי הסוהר.

תחת הנהגתו של יחזקאל סהר אורגנה משטרת ישראל והתגבשה כגוף האמון על אכיפת החוק במדינה הצעירה. במהלך שירותו גובשה מדיניות ההפעלה המשטרתית, מוסדו נהלי עבודה, הוקמו בסיסים ותחנות ועוד. כמו כן, יזם סהר את הקמת משמר הגבול ככוח שיטור צבאי-למחצה העוסק בתפקידי ביטחון פנים ובמיוחד בלחימה בהסתננות. יחזקאל סהר התמודד עם כמה מהנושאים המכריעים הנוגעים למרקם העדין של קיומה של מדינת ישראל הצעירה, והוביל לכינונה של תשתית רחבה ומתפקדת בתחום השיטור, השמירה על הסדר הציבורי וביטחון הפנים. יחזקאל סהר פרש מתפקידו ב-31 במאי, 1958, לאחר עשר שנות כהונה. לאחר פרישתו ממשטרת ישראל, מונה סהר לציר הישראלי באוסטריה ואחר כך לשגריר במדינה זו, תפקיד בו כיהן עד לשנת 1960.

על מעמדו של יחזקאל סהר כאיש ציבור העיבה פרשה משפטית שכונתה "פרשיית שורת המתנדבים". במסגרת מאבק משפטי בין עמוס בן-גוריון (אז סגן המפקח הכללי ובנו של ראש הממשלה) וארגון התנדבותי בשם "שורת המתנדבים", קבע בית המשפט כי יחזקאל סהר שיקר בעדות שנתן במשפט.סהר, שכיהן כשגריר בווינה בתקופה זו, שב ארצה ודרש להעמידו לדין. הוגש נגדו כתב אישום, הוא הורשע, נדון לקנס ולמאסר על תנאי.

באוקטובר 1968 חן הנשיא זלמן שז"ר את יחזקאל סהר.  סהר המשיך להיאבק על חפותו עד ליומו האחרון. יחזקאל סהר נפטר ב-28 לספטמבר 1998, והוא בן תשעים ואחת שנים. בחודש ינואר 2002 נקרא המטה הארצי בירושלים על שמו של יחזקאל סהר, המפקח הכללי הראשון של משטרת ישראל.